Заставна — Історико-краєзнавчий портрет Чернівецької області

Заставна

Радиш Василь Йосипович

міський голова

 

sv

Мартинюк Світлана Василівна,

директор Заставнівської гімназії

 Заставна
Іду я містом і повітря п’ю,
Милуюся каштановим буянням,
Я так його, я так його люблю,
Як перше омріяне кохання
Моя Заставно! Серцю дорога
У світі найкоштовніша перлина.
Моя любов, надія і снага…
Ти – найцінніша квітка Буковини!
Благаю бога: «Зупинися, мить,
Хай буде казка вічно молодою,
Нехай свічками місто пломенить,
І світ каштанів світиться весною»

Так рідне місто оспівує у своїх творах заставнівська поетеса, педагог Валентина Петрівна Піцек. Федір Іванович Звоздецький, самодіяльний композитор, незмінний керівник ансамблю пісні і танцю «Веселка» районного палацу культури, вилив любов до свого краю у пісні «Заставнівські каштани». Заставна, яка є адміністративним центром району, розташована за 38 км на північний захід від обласного центру Чернівці, з яким має автобусне та залізничне сполучення. Місто за ставами, які немов намистинки, мереживом водних дзеркал оточили його, даруючи людям прохолоду влітку та роботу і відпочинок заставнівським рибалкам. М’який клімат та родючі грунти створюють сприятливі умови для вирощування сільськогосподарської продукції. Серед корисних копалин домінують глина та пісок. Недарма цегельні заводи в урочищах Ями та Пережелівка чи не єдині підприємства, які збереглися і випускають продукцію для будівельної галузі. За роки незалежності місто оновилося. Особливо мальовничою є його центральна частина. Широка площа, в центрі якої знаходиться пам’ятник Т.Г.Шевченку, потопає влітку в зелені квітів та декоративних дерев. Всіх приваблює також міський парк, в якому покояться останки воїнів, що загинули під час визволення району від німецько-фашистських загарбників. Жителі міста увіковічнили пам’ять у пам’ятниках загиблим землякам у війні 1941-1945 р., воїнам-афганцям, жертвам сталінських репресій, видатним заставнівчанам, художникам Турецькому В.С. та Івасюку М.І.

На території міста розташована центральна районна лікарня та поліклініка, палац культури та спорту, центральний універмаг, приміщення гімназії та ЗОШ, професійно-технічного училища, трьох дошкільних установ. Популярними місцями відпочинку та проведення дозвілля є ресторани «Мисливський рай», «Хрещатик», «Корчма» та інші.

Щиро запрошуємо всіх на сторінки нашого офіційного веб-сайту і Ви пізнаєте для себе багато нового з історії цього чудового населеного пункту, його незвичайного географічного положення та природними витворами. Ви зможете познайомитися із здобутками наших земляків в галузі культури, мистецтва, спорту, талановитими особистостями.

 bna

 

Бачинська Надія Анатоліївна,

директор Заставнівської ЗОШ

 На початку ХХ століття на тому місці, де зараз знаходиться Заставнівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, була толока, де молодь організовувала «данець» та під час Великодніх свят водила «Вербову дощечку». Це місце — подарунок жителям від місцевого пана Пасакаси на пам’ять про нього. У 1960 році на толоці розпочалося будівництво школи, а в 1962 році новобудова гостинно відчинила двері для юних заставнівчан. Ось так відкрилася восьмирічна трудова політехнічна школа на вулиці Леніна, нині Незалежності, 112/а. Уже тоді на території школи було облаштовано спортивний майданчик, розбито клумби, посаджено яблуневий сад. На той час усі восьмирічні школи мали таку назву, бо велику увагу приділяли трудовому навчанню. Навіть колгосп надавав приміщення майстерні для того, щоб учні освоювали основи робітничих професій. У нашій школі була велика майстерня, оснащена столярними верстатами. Це давало можливість учням після закінчення школи продовжувати навчання в ПТУ чи в середній школі або працювати й одночасно здобувати середню освіту у вечірній школі.


Першим директором школи був Губерман Ілля Григорович, з 1962 по 1963 рік школою керувала Кондратенко Євгенія Павлівна, а з 1963 по 1970 рік — Кононенко Василь Кузьмич.


У 1967 році школа стала восьмирічною. У цьому ж році у стіну школи була закладена капсула «Майбутньому поколінню», яка буде відкрита у 2017 році.

З 1970 по 1972 рік навчальний заклад працює під керівництвом Приймака Василя Миколайовича.

З 1972 року школа набуває статусу середньої і отримує назву Заставнівська середня школа №2.

З 1972 по 1973 рік директором школи працював Середенко Іван Митрофанович, з 1974 по 1975 рік — Мягченко Ніна Іванівна, з 1975 року по1988 рік — Особливець Галина Григорівна. У цей період при школі діяли вечірні класи. З 1988 по 1992 рік школою керував Тарасюк Георгій Іванович, з 1992 по 2002 рік — Косменко Петро Васильович.

У 1974 році відбувся перший випуск учнів 10 класу.

Навчання в школі проводилося у дві зміни, і тому виникла потреба у розширенні. У 1977 році школу було добудовано, споруджено новий спортзал і триповерхове праве крило, в якому розмістилися бібліотека, їдальня, майстерня для дівчаток, навчальні приміщення. Школа поповнилася учнями та вчителями із Заставнівської середньої школи № 1.

У 1999 році на базі школи відкривається ліцей з поглибленим вивченням предметів фізико-математичного циклу, який діяв до 2004року. У ліцейних класах навчалися обдаровані діти м.Заставни та сіл району.


З 2002 року школу реорганізовано у Заставнівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів, директором якої став Зварич Ілля Іванович. З 2002 по 2010 рік школою керувала Дробчак Людмила Євгенівна, а з 2011 року — Козарійчук Олександр Захарович, з 2013 р. — Бачинська Надія Анатоліївна.

За весь період атестати про закінчення Заставнівської середньої та загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. одержали 1603 учні, з них — 175 нагороджені золотими та срібними медалями.

Нині у школі в 20 класах навчається 406 учнів, працює 39 учителів.